ԵԱՀԿ ԽՎ-ում հայկական պատվիրակության անդամները մանրամասներ են ներկայացրել ձմեռային նստաշրջանի աշխատանքների վերաբերյալ
Եվրոպայի անվտանգության եւ համագործակցության կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովում հայկական պատվիրակության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանը, պատվիրակության անդամներ Անի Սամսոնյանը եւ Համազասպ Դանիելյանը փետրվարի 27-ին հրավիրված մամուլի ասուլիսում մանրամասներ են հայտնել փետրվարի 21-22-ը Վիեննայում տեղի ունեցած ձմեռային նստաշրջանի աշխատանքներից: Նշենք, որ այս կառույցում ներկայացված է 57 երկիր:
Հայկ Կոնջորյանի տեղեկացմամբ՝ պատվիրակությունն ակտիվ աշխատել է ԵԱՀԿ ԽՎ երեք հանձնաժողովներում եւ դրանց համատեղ նիստում, ունեցել ելույթներ, ներկայացրել Հայաստանում տեղի ունեցած եւ ընթացող գործընթացները:
«Ակնհայտ էր, որ Հայաստանի միջազգային հեղինակությունն ու վարկանիշը բավական բարձր էր այս հարթակում: Բազմաթիվ պատվիրակություններ եւ դրանց ղեկավարներ ցանկություն էին հայտնում հանդիպել մեզ հետ, քննարկել, ինչպես նաեւ տեղեկանալ մեր երկրում տեղի ունեցած գործընթացների վերաբերյալ»,-նշել է բանախոսը:
Պատվիրակության ղեկավարի տպավորությամբ՝ այժմ Հայաստանի նկատմամբ հետաքրքրությունը կապված է ոչ միայն Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցի հետ, այլեւ ժողովրդավարության զարգացումներով եւ համապատասխան ինստիտուտների կայացմամբ: Հայաստանում տեղի ունեցած քաղաքական գործընթացների, մասնավորապես նախորդ տարվա դեկտեմբերի 9-ի խորհրդարանական արտահերթ ընտրությունների կապակցությամբ ելույթ է ունեցել ԵԱՀԿ ԽՎ դիտորդական առաքելությունն այդ օրերին ղեկավարած Պիտեր Օսուցկին եւ շեշտել, որ ընտրություններն անցել են մարդու եւ ժողովրդավարության հիմնարար իրավունքներին ու ազատություններին համահունչ, իսկ նախկինում եղած ընտրախախտումներն ու արատավոր երեւույթները չեն եղել: «Սա հայ ժողովրդի հաղթանակն է»,-շեշտել է նա՝ հավելելով, որ վերջին 20 տարում դա իր տեսած ամենատպավորիչ ընտրությունն է եղել եւ ինքն ականատես է եղել հայկական հրաշքի:
Անի Սամսոնյանը Մարդու իրավունքների եւ հումանիտար հարցերի հանձնաժողովում խոսել է մամուլի ազատության խնդիրներից: Նա նշել է, որ Հայաստանում լրատվամիջոցներն ընդհանուր առմամբ ազատ են, սակայն կան մարտահրավերներ կապված չճշտված լուրերի եւ ապատեղեկատվության տարածման հետ: Պատգամավորը մտավախություն է հայտնել, որ դրանց դեմ պայքարը կարող է վնասել չորրորդ իշխանության՝ ԶԼՄ-ների աշխատանքին:
ԵԱՀԿ ԽՎ-ում այս հարցով ներկայացուցիչը նույնպես դա գլոբալ խնդիր է համարել եւ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել միասնաբար գտնել լուծման ուղիներ:
Իր եւ պատվիրակության անդամների աշխատանքին անդրադարձել է նաեւ Համազասպ Դանիելյանը, որն աշխատել է Գիտության, տնտեսության, բնապահպանության հարցերի հանձնաժողովում: Այնտեղ քննարկման հատուկ թեմա է եղել կոռուպցիայի դեմ պայքարը, որի առնչությամբ ելույթ է ունեցել նաեւ հայ պատվիրակը: Մեկ այլ քննարկման անդրադառնալով՝ Համազասպ Դանիելյանը նշել է ֆրանսիացի պատվիրակի հնչեցրած այն տեսակետը, որում նա կարեւորել է Արցախի Հանրապետության ներկայացուցիչների մասնակցությունը հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ քննարկումներին:
Հայկական պատվիրակության անդամներն ընդհանուր առմամբ դրական են գնահատել իրենց առաջին այցը, կարեւորել կառույցում հետագա աշխատանքը՝ ի շահ մեր երկրի:

Members of Armenian Delegation to OSCE PA Present Details on Works of Winter Session
At February 27 press conference, the Head of the Armenian Delegation to the Parliamentary Assembly of the Organization for Security and Co-operation in Europe (OSCE PA) Hayk Konjoryan, the members of the delegation Ani Samsonyan and Hamazasp Danielyan presented details about the works of the Winter Session held in Vienna on February 21-22. Let us note that 57 countries are represented in this organization.
According to Hayk Konjoryan, the delegation actively worked in three OSCE PA Committees and their joint meeting, delivered speeches, presented the occurred and ongoing processes in Armenia.
“It was evident that the international authority and rating of Armenia was rather high on this platform. Numerous delegations and their heads expressed wish to meet with us, to discuss the occurred processes in our country and to get aware of them,” the speaker noted.
To the impression of the Head of the delegation, today the interest towards Armenia is connected not only with the issue of Karabakh conflict regulation, but also the developments of democracy and the establishment of the relevant institutes. On the occasion of the political processes occurred in Armenia, particularly the parliamentary extraordinary elections of December 9 of the previous year Peter Osusky, who led the OSCE PA Observation Mission in those days delivered a speech and stressed that the elections were held in consonance with the fundamental human rights and freedoms and democracy principles, the electoral malpractices and defective phenomena happened before had not been. “This is Armenian people's victory,” he stressed, adding that in the last 20 years it had been the most impressive election and he has witnessed an Armenian miracle.
At the Committee on Human Rights and Humanitarian Affairs Ani Samsonyan talked about the problems of freedom of press. She has noted that the media in general is free in Armenia, but there are challenges connected with spreading non-specified news and disinformation. The MP expressed fear that the fight against them could harm the work of the fourth power, the mass media.
The representative on this issue in the OSCE PA also considered it as a global problem and an agreement was reached to find ways of solution together.
Hamazasp Danielyan, who worked in the Committee on Science, Economy and Environment, also touched upon his and delegation members' activities. There the special theme of the debate was the fight against corruption, and the Armenian delegate also delivered a speech relating to this. With regards to one more debate Hamazasp Danielyan noted the viewpoint voiced by the French delegate, where he emphasized the participation of the representatives of Artsakh Republic in the debates on the conflict regulation.
The members of the delegation, in general, positively assessed their first visit and highlighted the further work in the organization for the benefit of our country.